Torsk i TV
10. feb 2004 06:00
Gelatin kjenner du helst som stoffet som får gelé til å stivne. Forskere bruker nå torskegelatin inne i fjernsynsapparater, eller til å lage fotopapir.
Gelatin er en type fargeløst lim som kan brukes til mye rart. Ved Fiskeriforskning i Tromsø lager norske forskere gelatin fra skinn og bein hos torsk. Den flytende gelatinen blir brukt inne i tv-skjermer og som belegg på fotopapir.
Torskegelatin har en spesiell kvalitet: Den smelter allerede ved 10 grader Celsius. Man kan også lage gelatin fra pattedyr, men den smelter først ved 30 grader.
Foto:Fiskeriforskning Det blir mer og mer vanlig å lage produkter av avfall fra fisk eller andre dyr som lever i havet. Hode, rygg, lever, rogn og tarm er bare noe av avfallet som kan brukes. Når forskere lager andre ting av fiskeavfall, kaller de det for biprodukter.
De vanligste biproduktene fra fisk er mel og dyrefôr. Bare en liten del blir til menneskemat og helsekost, men disse produktene utgjør mesteparten av verdien av avfallsproduktene.
Publisert i Nysgjerrigper nr 2/03
Sist endret: 10.02.2004