Påsketradisjoner

20. apr 2011 05:00

Appelsin med solbriller, påske (lite)

Hvorfor er påskens farge gul? Og hvorfor er det så mye krim i påsken? Ørnulf Hodne, som forsker på kultur i vårt land og i andre land, gir følgende svar:

Vi tror det har med sola å gjøre at gulfargen er så mye brukt i påsken. På vår del av kloden markerer påsken overgangen til en årstid da nytt liv vender tilbake i naturen. Sola stiger på himmelen, sola varmer og styrker. Sola er et symbol, eller et bilde på det kraftfulle og livgivede, og er derfor sannsynligvis blitt påskefargen "vår".

Bruk av spesielle farger rundt andre høytider har ofte med fargene kirken bruker, såkalte liturgiske farger.

Påskekrim

Hvorfor er det så mye krim i påsken? Vi har heller ikke noe dokumentert svar på dette, men vi tror det kan ha sammenheng med den bibelske fortellingen der Jesus ble dømt til døden og korsfestet i påsken. Dette er en dramatisk beretning om forræderi og død - og på mange måter et mysterium. Kanskje har altså dette hatt en "tiltrekningskraft", slik at påsken er blitt tiden da vi leser ekstra mange kriminalbøker og TV-kanalene sender den ene kriminalserien skumlere enn den andre.

Publisert i Nysgjerrigper 2-99

Sist endret: 20.04.2011

  1. KULTUR OG HISTORIE
  2. KROPP OG HELSE
  3. SPRÅK OG TALL
  4. VERDENSROMMET
  5. HAV OG VANN
  6. DYR OG NATUR
  7. TEKNOLOGI
  8. MILJØ OG KLIMA
  9. Alle

Nysgjerrigper
Norges forskningsråd
Stensberggata 26
0131 Oslo
Tel: 22 03 75 55/70 00
Fax: 22 03 70 01
E-post:
nys@forskningsradet.no
Internett:
http://www.nysgjerrigper.no/
http://www.forskningsradet.no/

Redaktør:
Knut van der Wel 

RSS strøm
Hva er RSS?