Giganter på inntog fra øst
01. sep 2000 00:00
Hadde vi hatt grensepoliti under vann, ville politiet på grensen mellom Finnmark og Russland hatt arbeid nok: Bare siden 1992 har store mengder kongekrabber passert grensen og nærmest invadert flere fiskefjorder helt nord i Norge.
For under vann eksisterer ingen passkontroll. I havet kan artene bevege seg fritt og gjerne flytte for godt dersom de finner et mer forlokkende sted enn traktene de kom fra. Slik er det med kongekrabbene. De gigantiske krabbene, som kan måle en og en halv meter mellom klørne (like bredt som du er høy!), kom vandrende fra Russland for få år siden. Krabbene ble satt ut av russere i Murmansk for snart 30 år siden. Hensikten var å la dem formere seg slik at de kunne fiske dem og tjene penger. Kjøttet fra kongekrabben er blant verdens dyreste sjømat.
Vinteren 1992 fikk fiskere i Sør-Varanger i Finnmark garnene fulle av kongekrabber. Invasjonen var i gang! Krabbene må ha blitt så godt fornøyd med de norske fjordene at både slekt og venner kom vandrende etter og gjorte store områder til egne kongeriker.
Smittebærer på slep
Den enorme inntogingen av kongekrabber har gjort mange forskere skeptiske. Når en ny art settes ut i et område er det mange ting man må tenke på: Hvilken type mat spiser den nye arten? Tar den for seg av matfatet til noen andre arter? Hvilke fiender har arten? Ett konkret problem med kongekrabbene er at de bærer på en igle som lever av å suge blod fra fisk. Når de suger blod kan de spre smitte som er dødelig for småfisk. Dette prøver forskerne å gjøre noe med.
Kannibal
Forskere har også gjort forsøk med å merke krabber for å finne ut om bevegelsene deres. Det ser ut som krabbene vandrer langsomt mot vest. Men bestanden vokser raskt, antakelig fordi kongekrabben har få fiender og nok av mat. Krabben spiser blant annet skjell, sjøstjerner, kråkeboller og fisk. Siden krabbene kan selges for mange penger, gjøres det forsøk med oppdrett av kongekrabber. Oppdretten kan bli innbringende, og ser ut til å være rimelig uproblematisk. Det foreløpig største problemet for oppdretterne, ser ut til å være og få bukt med krabbens kannibalistiske tendenser. Krabben spiser nemlig både familie og venner i perioden når de skifter skall og er myke i kroppen!
Publisert i Nysgjerrigper 4, 2000
Sist endret: 01.09.2000