Fotspor etter dinosaur funnet på Svalbard

17. aug 2004 23:00

Dinosaur, allosaur

I en trang, liten hule på Svalbard, har Jørn H. Hurum funnet 20 fotavtrykk. Det viste seg å være spor etter dinosaurer som levde for 123 millioner år siden!

Du kjenner kanskje Jørn fra før. Han er Norges eneste dinosaurforsker, og en av 100 i hele verden.

Fotavtrykkene Jørn har funnet, er 70 centimeter lange. En øgle med en så stor fot, må ha vært mellom 7 og 9 meter lang. Slike fotspor har han ikke sett før, så det kan komme fra en dinosaur som er ny for forskerne.

I snø og kulde

For 123 millioner år siden lå Svalbard like langt sør som der Oslo ligger i dag. Hvis vi sammenligner med klimaet her i Oslo i dag og trekker fra Golfstrømmen som ikke fantes den gangen, må det ha vært kaldt der om vinteren. Kanskje ikke like kaldt som i Oslo en januarmorgen, men disse dinosaurene måtte nok klare seg også i snø til knærne.

Jørn fant fotavtrykkene som fossiler i sandstein. Ved siden av fotsporene, fant han også fossiler av planter. Dette var dinosaurmat for de planteetende Svalbard-dinosaurene.

På knokkeljakt

Nå håper Jørn å finne knokler fra fortidsøglene. Aller helst håper han å finne et helt kranium. Finner han det, vil han kunne være sikker på at dette er en art ingen før har kjent til. – Jeg leter gjerne etter knokler i ti år, sier Jørn. Det lover godt, for er det noe en forsker må ha, så er det tålmodighet!

Publisert i Nysgjerrigper 4, 2002

Sist endret: 17.08.2004

  1. KULTUR OG HISTORIE
  2. KROPP OG HELSE
  3. SPRÅK OG TALL
  4. VERDENSROMMET
  5. HAV OG VANN
  6. DYR OG NATUR
  7. TEKNOLOGI
  8. MILJØ OG KLIMA
  9. Alle

Nysgjerrigper
Norges forskningsråd
Stensberggata 26
0131 Oslo
Tel: 22 03 75 55/70 00
Fax: 22 03 70 01
E-post:
nys@forskningsradet.no
Internett:
http://www.nysgjerrigper.no/
http://www.forskningsradet.no/

Redaktør:
Knut van der Wel 

RSS strøm
Hva er RSS?