Den perfekte tannpuss
28. jan 2004 06:00
Er det slik at tennene blir renere jo lenger og hardere du gnikker? Niks, mener noen engelske forskere. De har nemlig prøvd ut mange forskjellige alternativer, og kommet fram til den perfekte tannpussen.
Forskning på tannhelse kalles odontologi. FOTO:ANNE SKAARE/IMAGE BANK
Børster man i to minutter med 150 grams trykk, blir det visst helt supert. 150 gram er omtrent like stor vekt som en appelsin, og det er altså så hardt du skal trykke børsten mot tennene. Gnikker og filer du lenger eller hardere, skader du bare tannemaljen og tannkjøttet uten at du får løs mer matrester og belegg.
– Hvis busta på børsten begynner å sprike ganske fort, er det nok et tegn på at du er for hard på labben, sier Bente Hansen fra Universitetet i Oslo.
Gode råd
Bente er ekspert på tannpussing, og forteller at det kan være lurt å holde tannbørsten på samme måte som du holder en penn, i stedet for inne i neven. Men det aller viktigste er at du sørger for å skrubbe hele tanngarden.
– Begynn i det ene hjørnet og gnikk deg igjennom rekka, sier hun. – Glem ikke tunga heller! Der bor det nemlig en haug med bakterier som kan få det til å lukte alt annet enn godt.
Les mer om tenner:
Publisert i Nysgjerrigper nr 4/03
Sist endret: 28.01.2004