Vinnerne av Nysgjerrignøtta

15. feb 2011 07:00

Helle fra Miland Helle fra Miland

Vi har kåret seks heldige vinnere av Nysgjerrignøtta nr. 4-10. Denne gang var temaene nanoteknologi og smakssanser.

Temaet for tegnekonkurransen i Nysgjerrignøtta nr. 4-10 var nanoteknologi. I forrige utgave av Nysgjerrigper var det fem sider med artikler om hvordan nanoteknologi kan utnyttes til å gjøre ting enklere og bedre. Det ble sendt inn mange tegninger av alt fra usynlighetskapper og selvrensende vinduer til roboter på klistreføtter.

De tre vinnerne av tegnekonkurransen er:

  • Helle fra Miland
  • Sara fra Oslo
  • Jarle fra Kongsberg

Klikk deg videre til nettgalleriet for å se alle innsendte tegninger inspirert av nanoteknologi. 

Jarle fra Kongsberg (Hovedtekstbilde)Jarle fra Kongsberg I oppgave 2 stilte vi spørsmålet "Hvor mange smakssanser har vi, og hva kaller vi dem?" De som svarte riktig visste at vi har fem smakssanser: Søtt, surt, salt, bittert og umami.

Her kan det være vrient å holde tunga rett i munnen. De fire første kjenner de fleste ganske godt, men den femte smakssansen, umami, er nok ikke like kjent. Les mer om umami på nysgjerrigper.no

De tre vinnerne av oppgave 2 er:

  • Magnus fra Skedsmokorset 
  • Pernille fra Oslo
  • William fra Nesoddtangen 

Sara fra Oslo (Hovedtekstbilde)Sara fra Oslo

Alle seks vinnerne av Nysgjerrignøtta vil få flotte premier i posten.

Hvis du ikke fikk sendt inn svar denne gangen, har du mulighet til å delta i Nysgjerrignøtta nr. 1-11. Den har innleveringsfrist 8.mars.

Her finner du de nye oppgavene i Nysgjerrignøtta.

Sist endret: 15.02.2011

  1. KULTUR OG HISTORIE
  2. KROPP OG HELSE
  3. SPRÅK OG TALL
  4. VERDENSROMMET
  5. HAV OG VANN
  6. DYR OG NATUR
  7. TEKNOLOGI
  8. MILJØ OG KLIMA
  9. Alle

Nysgjerrigper
Norges forskningsråd
Stensberggata 26
0131 Oslo
Tel: 22 03 75 55/70 00
Fax: 22 03 70 01
E-post:
nys@forskningsradet.no
Internett:
http://www.nysgjerrigper.no/
http://www.forskningsradet.no/

Redaktør:
Marit Møllhausen 

RSS strøm
Hva er RSS?