Høstsudoku

01. okt 2010 06:00

Sudoku Bli med i Nysgjerrigpers sudokukonkurranse. Foto: Colourbox

Finn ut hvem som vant den forrige sudokukonkurransen! Vi byr også på helt ferske sudokubrett.

Høstkulda er her for fullt. Hva passer vel bedre enn å kose seg innendørs med tallpuslespillet sudoku? Løser du sudoku på nysgjerrigper.no er du med i trekningen av flotte premier.

Sudokukonkurranse

Vi har lagt ut nye brett. Som vanlig er det to vanskelighetsgrader, junior og senior. Du kan velge om du vil løse begge to eller bare ett av brettene – alle som leverer minst én riktig løsning kan vinne.

Her finner du de nye brettene med sudoku.

Husk innleveringsfristen 22. oktober!

Og vinnerne er…

Både unge og gamle hadde forsøkt seg på forrige måneds utfordring. Mia med forstørrelsesglassFoto: ILL. MELKEVEIENDe heldige vinnerne denne gangen er Gowthami fra Oslo og Jori fra Kristiansand. De kan begynne å glede seg til premier, som kommer i posten.

Sudokubrett med hemmeligheter

Visste du at sudoku kan brukes til å skjule hemmelige beskjeder? Tallene i brettet kan brukes som kode for informasjon man ikke vil at andre skal se. Dette kalles steganografi.

Steganografi er en måte å levere hemmelige beskjeder på ved å gjemme dem inni annen informasjon. Det betyr at man i tillegg til å skjule beskjeden, også kan skjule at det i det hele tatt er en hemmelig beskjed der. Det som ser ut som et helt vanlig sudokubrett kan derfor være proppfullt av hemmeligheter!

Sist endret: 01.10.2010

  1. KULTUR OG HISTORIE
  2. KROPP OG HELSE
  3. SPRÅK OG TALL
  4. VERDENSROMMET
  5. HAV OG VANN
  6. DYR OG NATUR
  7. TEKNOLOGI
  8. MILJØ OG KLIMA
  9. Alle

Nysgjerrigper
Norges forskningsråd
Stensberggata 26
0131 Oslo
Tel: 22 03 75 55/70 00
Fax: 22 03 70 01
E-post:
nys@forskningsradet.no
Internett:
http://www.nysgjerrigper.no/
http://www.forskningsradet.no/

Redaktør:
Marit Møllhausen 

RSS strøm
Hva er RSS?