Ekspert på ugress
11. feb 2011 07:00
Dette er et bilde tatt med ugresskameraet. De røde prikkene viser hvor det er oppdaget ugress. Foto: Adigo AS
Mange bønder bruker unødig mye ugressmiddel i åkeren, mener norske forskere. Nå kan et spesialutviklet digitalkamera bli bondens beste venn i kampen mot ugresset.
Går det som forskerne håper, vil norske bønder om et par år kunne ta i bruk et digitalt kamera som er ekspert på ugress. Sammen med en datamaskin skal kameraet kjenne igjen ugress i åkeren og fortelle sprøyteredskapen hvor det skal sprøytes. Oppfinnelsen vil føre til at bonden slipper å sprøyte hele åkeren for ugress, når det bare trengs enkelte steder.
Traktor med moderne utstyr
En datamaskin forteller traktoren hvor den må sprøyte, og hvor den kan la være.
Foto: Adigo ASForskerne vil montere kameraet foran på sprøytebommene på traktoren. Der vil det kunne ta bilder av åkeren mens traktoren kjører. Så snart kameraet fanger opp at "her er det mye ugress" vil datamaskinen få beskjed om at "her må det sprøytes". Dette går automatisk uten at bonden trenger å tenke på annet enn å kjøre videre!
Gevinst for mange
Fordelene er at bonden sparer penger på sprøytemidler, og at nytteplantene gror bedre der det ikke er sprøytet. I tillegg spares miljøet for unødvendige kjemikaler – en gevinst for både deg og meg.
Kilde: Adigo AS, Oppegård
Sist endret: 11.02.2011