Utkledd som veps

28. mai 2010 05:00

veps FOTO: Ove Bergersen/NN/Samfoto

Har du lagt merke til at noen blomsterfluer likner på veps? De hermer. I dyreverdenen er det ikke bare blomsterfluen som hermer etter andre.

Vepsen har gule og svarte striper. Den skal signalisere til fuglene at den er giftig og smaker vondt. Det er smart. Fuglene har skjønt at det er dumt å spise veps, og holder seg borte fra dem.

Men vepsen har fått konkurranse fra blomsterfluene, som er rene delikatesser for fuglene. De har "kledd seg ut" som veps for at de skal se farlige og giftige ut, de også.

Mange typer

Hvordan har det skjedd? Jo, akkurat som oss mennesker er blomsterfluer forskjellige fra hverandre. Noen er runde og har mye hår, andre har ikke hår. Noen har prikker, noen har striper. Noen likner mer på veps enn andre.

Ettersom fuglene ikke tør spise de fluene som likner mest på veps, har færre blitt spist. De har derfor hatt større sjanser for å formere seg, og har etter hvert blitt flere og flere.

På denne måten har blomsterfluen og vepsen blitt mer og mer like hverandre fra generasjon til generasjon. I forskningen kalles dette fenomenet, det at planter og dyr forsøker å ape etter andre for mimikry.

Publisert i Nysgjerrigper nr. 1-10

Sist endret: 28.05.2010

  1. KULTUR OG HISTORIE
  2. KROPP OG HELSE
  3. SPRÅK OG TALL
  4. VERDENSROMMET
  5. HAV OG VANN
  6. DYR OG NATUR
  7. TEKNOLOGI
  8. MILJØ OG KLIMA
  9. Alle

Nysgjerrigper
Norges forskningsråd
Stensberggata 26
0131 Oslo
Tel: 22 03 75 55/70 00
Fax: 22 03 70 01
E-post:
nys@forskningsradet.no
Internett:
http://www.nysgjerrigper.no/
http://www.forskningsradet.no/

Redaktør:
Knut van der Wel 

RSS strøm
Hva er RSS?