Afrika sprekker

08. sep 2010 05:00

Afrika sprekker (Ingressbilde)

I 2005 skjedde det noe ganske underlig i ørkenen i Etiopia i Afrika. Jorda sprakk!

I løpet av bare noen dager åpnet det seg en 60 kilometer lang revne i bakken. Ett sted var sprekken hele åtte meter bred. Hva i all verden var det som holdt på å skje?

Deler seg

Jordskorpa på kloden er satt sammen av mange digre plater. To av platene møtes nettopp under ørkenen i Etiopia. Nå mener forskerne at de to delene av jordskorpa holder på å gli fra hverandre, slik at Afrika rett og slett sprekker.

Nytt hav

Etter hvert vil det samle seg vann i riften, og en gang i framtiden kan det kanskje åpne seg et helt nytt hav der. Men det skjer nok ikke med det første. Selv om bakken revnet uvanlig fort, ville det ta millioner av år før vi kunne fått et nytt hav i Etiopia.

Sjelden mulighet

Forskerne synes likevel sprekken i ørkenen er veldig spennende. Mange av stedene der jorda revner på denne måten, finnes på havbunnen. Der kan det være vrient å studere hva som skjer. I Etiopia kan forskerne undersøke riften helt uten ubåt.

Publisert i Nysgjerrigper nr. 2-10

Sist endret: 08.09.2010

  1. KULTUR OG HISTORIE
  2. KROPP OG HELSE
  3. SPRÅK OG TALL
  4. VERDENSROMMET
  5. HAV OG VANN
  6. DYR OG NATUR
  7. TEKNOLOGI
  8. MILJØ OG KLIMA
  9. Alle

Nysgjerrigper
Norges forskningsråd
Stensberggata 26
0131 Oslo
Tel: 22 03 75 55/70 00
Fax: 22 03 70 01
E-post:
nys@forskningsradet.no
Internett:
http://www.nysgjerrigper.no/
http://www.forskningsradet.no/

Redaktør:
Knut van der Wel 

RSS strøm
Hva er RSS?