Fire gjetninger som har slått til
16. nov 2009 06:00
For ti år siden skrev Eirik Newth boka Fremtiden. Den handlet om hvordan verden kom til å se ut etter år 2000. Her er fire gjetninger som slo til.
1. Befolkningseksplosjonen
Siden 1999 er vi blitt 800 millioner flere mennesker på jorda.
Foto: Shutterstock"Mens du leser denne setningen, blir det om lag 20 flere mennesker på jorda. På et minutt får jorda 120 nye innbyggere," skrev jeg i boka Fremtiden. Jeg spådde altså at vi ville bli mange flere i fremtiden, og det slo til. Siden 1999 er vi blitt 800 millioner flere på jorda - like mange mennesker som det bor i hele EU og USA til sammen. Fortsetter det som nå, vil dagens befolkning på 6,7 milliarder øke til over 7,5 milliarder i 2019.
Jo flere det blir av oss, desto mer må vi lage av alt som trengs for å leve. De store taperne er alle de andre organismene vi deler jorda med. Dessverre får vi stadig flere truede dyre- og plantearter fordi mennesker overtar leveområdene deres.
2. Hjemmeroboter
Denne robotlampen følger dine bevegelser slik at den gir deg riktig lys fra sittestillingen din. Lampen heter AUR og er utviklet av forskeren Guy Hoffman fra Massachusetts Institute of Technology (MIT) i USA.
Foto: SPL/GV-PRESSJeg har alltid vært opptatt av roboter, og skriver blant annet dette om dem i Fremtiden: "Kanskje vil de nyttigste robotene våre være av det dumme og enkle slaget. Fordi de er billige å produsere, kan dumme roboter bli vanlige i hjemmene."
Jeg ser på en enkel og dum hjemmerobot mens jeg skriver dette. Den heter "Roomba" og ser ut som en diger hockeypuck. Den gjør en av de kjedeligste jobbene jeg vet om, støvsuging, helt automatisk. Det er solgt millioner av roombaer, og nå finnes det også varianter som kan vaske, klippe gresset og rense takrenner.
3. Genkartet
I boka spår jeg at folk en dag kan bestille en oversikt over arvestoffet i kroppen, som blant annet kan fortelle hvilke sykdommer det er sjanse for at man kan få. Arvestoffet ditt er bygd opp av tusenvis av gener, og jeg kaller oversikten for et "genkart".
I dag kan du bestille et kart over genene dine på Internett.
Foto: ShutterstockJeg trodde det lå langt fram i tid, men i dag fins det nettsteder som lar deg kjøpe ditt genkart om du sender inn en konvolutt med en spyttprøve. Det tar noen uker å lage kartet, så får du tilsendt en nettadresse der du kan finne ut om du har gener som fører til sykdom.
4. Hjernehjelperen
Mange av gjetningene mine blir halvveis riktige. I boka skriver jeg om hjernehjelperen, en liten lommedatamaskin som er stappfull av informasjon, og som lar deg søke på nettet uansett hvor du befinner deg. Jeg kalte den for hjernehjelper fordi en slik
For ti år siden var det ikke mange som tenkte seg at mobiltelefonen kunne bli en 'hjernehjelper'.
Foto: Shutterstockmaskin vil være en nyttig "hjelper" for hjernen.
Det jeg ikke skjønte i 1999, var at mobiltelefonene (som var veldig enkle på den tiden) ville utvikle seg til små datamaskiner. Dagens smarttelefoner kan gjøre det samme som min hjernehjelper og mer til - blant annet kan smarttelefoner vise film og fortelle deg nøyaktig hvor du befinner deg.
Publisert i Nysgjerrigper nr. 4-09
Sist endret: 16.11.2009