Extremt bra!

05. mai 2009 05:00

Team Extreme underholder på europeisk finale i FIRST Lego League De norske deltakerne lagde show på scenen foran mer enn tusen mennesker.

Ekstremt gøy. Ekstremt spennende og ekstremt god prestasjon av norske Team Extreme i helgens internasjonale finale i København. Nysgjerrigper gratulerer.

Mer enn 700 barn fra 29 land og 6 kontinenter konkurrerte om de gjeve prisene i teknologikonkurransen FIRST LEGO League. Det er de beste lagene fra hvert land som deltar i verdensfinalen. Årets oppdrag handlet om klimautfordringer på jorden. Lagene skulle finne ut hvorfor klima er så viktig, og finne løsninger på et valgt klimaproblem. Og Team Extreme kan smykke seg med prisen for beste kreative presentasjon.

Legoglede

Det hele begynte med fire legoglade gutter ved Solvang skole i Brandbu på Hadeland. Interessen har etter hvert spredd seg til hele klassen, så i København møtte vi en engasjert gjeng som har stått på for å forsvare Norge og Skandinavias ære i verdensfinalen. Og det gjorde de med glans.

Team Extreme vinner pris for beste presentasjon i europeisk finale i FIRST Lego League 2009 (Hovedtekstbilde)Stolte vinnere i kategorien Beste kreative presentasjon.
Foto: FIRST Scandinavia

Stolt lærer

Det er en stolt lærer som reiser hjem med et knallgult legotrofe i ranselen. Klassens lærer Sissel Skiaker tror elevene vil leve lenge på erfaringene. I tillegg til å vinne en av de gjeve prisene har de blitt kjent med ungdom fra hele verden, fått nye venner og opplevd masse i løpet av turneringen. Hun kan ikke tenke seg en finere avslutning på barneskolen. Til høsten begynner Team Extreme på ungdomsskolen.

Med teknologi, forskning og matematikk på timeplanen

Team Extreme på scenen i FIRST Lego League i Danmark (Hovedtekstbilde)De norske deltagerne blir intervjuet av konferansier.
Foto: FIRST Scandinavia

Elevene i 7. klasse ved Solvang skole er ikke bare interessert i lego og teknologi. De har tidligere deltatt i konkurransen Årets Nysgjerrigper, og en av klassens elever, Gracia Gonzales, ligger på topp i den nasjonale matematikkonkurransen Kenguru-konkurransen.

Nysgjerrigper gleder seg til å følge gjengen fra Solvang videre, og ønsker klassen lykke til på ungdomsskolen.

Les mer

Om vinnerne på Children's Climate Calls engelskspråklige hjemmeside.

Les mer om Kengurukonkurransen.

Klikk deg inn på artiklene til høyre for å lese tidligere omtale av
Legoturneringen.

Sist endret: 05.05.2009

  1. KULTUR OG HISTORIE
  2. KROPP OG HELSE
  3. SPRÅK OG TALL
  4. VERDENSROMMET
  5. HAV OG VANN
  6. DYR OG NATUR
  7. TEKNOLOGI
  8. MILJØ OG KLIMA
  9. Alle

Nysgjerrigper
Norges forskningsråd
Stensberggata 26
0131 Oslo
Tel: 22 03 75 55/70 00
Fax: 22 03 70 01
E-post:
nys@forskningsradet.no
Internett:
http://www.nysgjerrigper.no/
http://www.forskningsradet.no/

Redaktør:
Knut van der Wel 

RSS strøm
Hva er RSS?