Region Nord: Til finalen i Årets Nysgjerrigper 2009

18. mai 2009 06:00

Etter at fire regionale juryer har sagt sitt, skal en nasjonal jury vurdere 20 finalister i barnas forskningskonkurranse Årets Nysgjerrigper 2009. 130 bidrag fra hele landet kjempet om finaleplass. Fra region nord har Onøy/Lurøy skoles bidrag nådd landsfinalen.

Fire regionale juryer har vært samlet for å vurdere bidragene. Fra region nord - de tre nordligste fylkene og Trøndelagsfylkene - er Onøy/Lurøy skole i Nordland valgt ut til landsfinalen. 1.-4. klasse deltar med prosjektet "Hvordan kan vi lage et mattespill som passer for barn i barnehagen?" (pdf).

- I år har nesten 2000 elever deltatt i konkurransen, forteller prosjektleder Kate Furøy i Norges forskningsråd, som står bak konkurransen. - Deltakelsen holder seg stabil og kvaliteten er høy, fortsetter hun.

Onøy/Lurøy skole skal sammen med 19 andre finalister konkurrere om 10 ulike priser i finalen. Årets Nysgjerrigper-utmerkelsen er den gjeveste, med heder og ære, en reise for hele klassen og 20 000 kroner i premie.

For 20. gang!

- Årets Nysgjerrigper er en forskningskonkurranse der elever i barneskolen går sammen om å forske etter enkle metoder på noe de lurer på, sier Furøy. Konkurransen feirer i år 20-årsjubileum.

Datoer for offentliggjøring av priser:

  • Torsdag 4. juni offentliggjøres vinnerne av fem spesialpriser gitt av Nysgjerrigpers samarbeidspartnere.
  • Onsdag 9. juni blir det klart hvem som vinner de gjeveste prisene i konkurransen: 1., 2. og 3. pris

Følg med i Presserommet for mer informasjon.

Pressekontakter:

Sist endret: 18.05.2009

  1. KULTUR OG HISTORIE
  2. KROPP OG HELSE
  3. SPRÅK OG TALL
  4. VERDENSROMMET
  5. HAV OG VANN
  6. DYR OG NATUR
  7. TEKNOLOGI
  8. MILJØ OG KLIMA
  9. Alle

Nysgjerrigper
Norges forskningsråd
Stensberggata 26
0131 Oslo
Tel: 22 03 75 55/70 00
Fax: 22 03 70 01
E-post:
nys@forskningsradet.no
Internett:
http://www.nysgjerrigper.no/
http://www.forskningsradet.no/

Redaktør:
Marit Møllhausen 

RSS strøm
Hva er RSS?