Leker for alle
06. apr 2010 05:00
Foto: Shutterstock
Liker du å bygge med legoklosser? Da er du sannsynligvis gutt? Stemmer det ikke? Så bra! Ja, for hvorfor skulle ikke jenter like å leke med lego?
Hvert år arrangeres turneringen FIRST LEGO League. Og hvert år konkurrerer tusenvis av barn over hele verden om å bygge de flotteste robotene og legomodellene. Deltakerne er av begge kjønn.
Ta bare fjorårets vinnere i robotkonkurransen. Det brasilianske laget Equipe Terradróide vant robotkonkurransen i verdensfinalen i København. Laget besto av både av gutter og jenter. Og jentene var med å bygge og programmere robotene. I finalerundene var det to gutter og to jenter som styrte robotene i mål på legobordet. Heia Brasil!
Gutteleker og jenteleker
Det brasilianske laget Equipe Terradróide i First Lego League 2008.
Foto: FIRST LEGO LeagueDen ene av jentene fortalte meg at hun alltid hadde likt å bygge ting. En av de andre jentene sa hun ikke visste hvor gøy det var før hun bygde legomodeller sammen med de andre på laget. Hun fortalte meg at det ofte var slik at større brødre og guttene i klassen forsynte seg av legoklossene. Og at mange lærere og foreldre oppmuntrer gutter til å leke med lego - men ikke jenter.
Jenter blir derfor sjelden invitert med i leken - og tar heller ikke initiativ selv. Helt siden de gikk i barnehagen skulle jenter liksom leke med dukker og tegnestifter, forteller den legointeresserte jenta meg. Er det slik med norske barn også?
Det er flott å leke med dukker. Og det er supert å være flink til å tegne. Men det er også viktig at jenter som har lyst, kan få leke med lego, bilbaner, togsett og figurer av superhelter. Og omvendt, at gutter kan leke med dukker hvis de vil. Vil vi egentlig ha egne "gutteleker" og "jenteleker"?
Meld deg på FIRST LEGO League!
FIRST LEGO League (FLL) er en teknologiturnering for alle barn i alderen 10-16 år. 1. april åpnet påmeldingen til FLL 2010, og tema for årets konkurranse er kroppen.
Fremragende yngre forskere
Det er ikke bare voksne forskere som studerer barns lek. Også tidligere deltakere i Nysgjerrigperkonkurransen har forsket på "gutteleker og jenteleker". Bare ta en titt her:
3. klasse ved Eiksmarka skole i 2008: Hvorfor leker ikke gutter med jenteting og jenter med gutteting?
7. klasse fra Ulsmåg skole i 2007: Hvorfor leker jenter og gutter forskjellig?
Hvis du og din klasse har lyst til å forske på noe, husk at innleveringsfristen til Årets Nysgjerrigper nærmer seg. Den er allerede 1. mai. Men hvis dere setter i gang straks, så rekker dere å bli med!
Sist endret: 06.04.2010