Jakten på Higgspartikkelen

02. sep 2009 05:00

Partikkelakseleratoren i CERN (LHC) (Ingressbilde) I det blå røret skal bitte små atomkjerner suse avgårde i lysets hastighet, før de kolliderer med hverandre. Da håper fysikerne å få et glimt av den gåtefulle Higgspartikkelen. FOTO: CERN

En viktig brikke i puslespillet som viser hvordan verden er bygd opp, fins foreløpig bare på papiret. Fins den i virkeligheten også?

Når fysikerne måler hvor mye det er av noe, snakker de ofte om at ting har masse. Massen din gir deg vekt når tyngdekraften virker på deg, men masse er ikke det samme som vekt. I verdensrommet kan du sveve omkring og være vektløs. Men massen din er likevel den samme som når du står på badevekten hjemme.


Oppstart 

Reparasjonsarbeidet etter et uhell med maskinen i fjor høst nærmer seg nå slutten. Ifølge CERN skal maskinen komme i gang med eksperimentene i løpet av høsten 2009.  

Mystisk masse

Det samme gjelder for de minste byggeklossene i naturen, elementærpartiklene. Ved hjelp av den store partikkelakseleratoren i CERN har fysikere kartlagt partiklenes oppførsel ned til minste detalj. Resultatet er en imponerende bruksanvisning for naturens byggeklosser, kalt standardmodellen.

Problemet er bare at flere av partiklene ifølge oppskriften ikke har noen masse. Hvordan kan det da ha seg at alt som er bygd opp av partikler - atomer, mennesker, planeter og stjerner - likevel har det?

Noe usynlig?

Fysikeren Peter Higgs lanserte på 1960-tallet et snedig forslag: Hva om partiklene låner masse fra noe annet - noe usynlig? At noen små korn, som også er elementærpartikler, fungerer som utlånskontorer for masse? Da vil det bare være å finne de små kornene, og vips - så vil standardmodellen stemme!

Målestasjonen ATLAS i CERN (Hovedtekstbilde)Målestasjonen ATLAS skal registrere hva som skjer når atomkjernene krasjer. Stasjonen er på størrelse med en bygård.
Foto: CERN
Forslaget er ikke så vilt som det høres ut. Fysikerne kjenner nemlig til slike fenomener fra før. Siden Higgs' forslag passer så godt med standardmodellen, har fysikerne for lengst startet jakten på det lille kornet, kjent som Higgspartikkelen. 

Jakten snart i gang

Når den nye gigantmaskinen i CERN kommer godt i gang med å knuse atomkjerner, vil fysikerne endelig få vite om Higgspartikkelen virkelig fins. Eksperimentet er ekstra spennende fordi det er en test av standardmodellen. Hvis ingen finner Higgspartikkelen, må fysikerne lage en helt ny bruksanvisning for elementærpartiklene.

Sist endret: 02.09.2009

  1. KULTUR OG HISTORIE
  2. KROPP OG HELSE
  3. SPRÅK OG TALL
  4. VERDENSROMMET
  5. HAV OG VANN
  6. DYR OG NATUR
  7. TEKNOLOGI
  8. MILJØ OG KLIMA
  9. Alle

Nysgjerrigper
Norges forskningsråd
Stensberggata 26
0131 Oslo
Tel: 22 03 75 55/70 00
Fax: 22 03 70 01
E-post:
nys@forskningsradet.no
Internett:
http://www.nysgjerrigper.no/
http://www.forskningsradet.no/

Redaktør:
Knut van der Wel 

RSS strøm
Hva er RSS?