Snøen som falt for en million år siden

27. nov 2009 06:00

Snøfnugg utsnitt mot vinterlandskap (Ingressbilde) En vakker snøkrystall blir til på femten minutter. Foto: Bjørn Jørgensen/ NN/ Samfoto og GV-Press.

Hvert eneste sekund lages det milliarder av snøfnugg. Alle er med på å bestemme hvordan klimaet på kloden skal være.

Snøkrystaller, filler, fjoner, fnugg, stjerner, flak og sludd. Snø har mange navn. Du kan sikkert flere. Ingen vet om to er maken, for det finnes nemlig flere snøfnugg i verden enn sandkorn.

Snøkrystallene er med på å bestemme hvordan klimaet skal bli: hvor varmt eller kaldt det er å leve på kloden.

Kunstverk på et kvarter

Skyer er lagd av bitte små vanndråper. Innimellom svever støvkorn. Når skyen fryser, fester vanndråpene seg til støvkornene og blir til is som igjen faller som snø. Det tar femten minutter å bli en vakker snøkrystall. Det er tiden det tar fra snøfnugget faller gjennom luftlagene til det lander på bakken.

Avkjøler kloden

Lag snøkrystaller

Finn fram papir, saks, blyant, matpapir og linjal - og du er klar for å lage dine egne snøkrystaller!

Last ned oppskriften på hvordan du lager snøkrystaller her (pdf).

Du må ha Adobe Acrobat Reader for å laste ned oppskriften i pdf-format. 

På den andre siden av jorda ligger Antarktis – det digre landområdet ved Sydpolen. Her presses snøfnuggene sammen og blir til is. Dermed overlever de og blir veldig gamle. Langt nede i Antarktis-isen finnes det snøfnugg som falt for over en million år siden.

Snøkrystallene som faller, er viktige. Jorda tåler nemlig ikke å bli for varm eller for kald.

Når menneskene slipper ut for mange stoffer som forurenser lufta, blir det varmere i været. Da smelter snø og is, havet stiger, og jorda kan bli overopphetet. Hvert eneste snøfnugg gir sitt bidrag til å avkjøle kloden.

Publisert i Nysgjerrigper nr. 1-09

Sist endret: 27.11.2009

  1. KULTUR OG HISTORIE
  2. KROPP OG HELSE
  3. SPRÅK OG TALL
  4. VERDENSROMMET
  5. HAV OG VANN
  6. DYR OG NATUR
  7. TEKNOLOGI
  8. MILJØ OG KLIMA
  9. Alle

Nysgjerrigper
Norges forskningsråd
Stensberggata 26
0131 Oslo
Tel: 22 03 75 55/70 00
Fax: 22 03 70 01
E-post:
nys@forskningsradet.no
Internett:
http://www.nysgjerrigper.no/
http://www.forskningsradet.no/

Redaktør:
Knut van der Wel 

RSS strøm
Hva er RSS?