Tips til fluesmekkere

14. aug 2009 06:00

To fluer på hvit bakgrunn 2 (Ingressbilde) Flua beveger seg lynraskt for å unngå fluesmekkeren. Foto: Scanpix

Du skal være rask på labben for å smekke fluer. Men greier du å "lese" fluas kroppspråk, øker sjansen for en fulltreffer.

Så irriterende! Nok en flue slapp unna da du prøvde å smekke den. Uansett hvor lur og forsiktig du er, virker det som om flua vet hva som kommer til å skje. Faktisk er det ikke så langt unna sannheten. Det har i hvert fall en amerikansk forsker kommet fram til.

Superraske bevegelser

I sitt forsøk brukte forskeren en svart plate til å etterlikne en fluesmekker, og avanserte kameraer som filmet fluenes raske bevegelser. Hver gang flua merket at "smekkeren" prøvde å slå den, flyttet den litt på beina. Slik justerte flua sine posisjoner og kunne fly i motsatt retning, bort fra smekkeren.

Det fantastiske er at fluene gjorde alt dette på bare 100 millisekunder! Det er mye kortere tid enn de fleste av oss bruker på å treffe en flue. Det beste vi derfor kan gjøre for å treffe flua, er å komme den i forkjøpet. Smekk på det stedet du tror flua kommer til å være, og ikke hvor den er, er forskerens råd til fortvilte fluesmekkere.

Publisert i Nysgjerrigper nr. 1-09

Sist endret: 14.08.2009

  1. KULTUR OG HISTORIE
  2. KROPP OG HELSE
  3. SPRÅK OG TALL
  4. VERDENSROMMET
  5. HAV OG VANN
  6. DYR OG NATUR
  7. TEKNOLOGI
  8. MILJØ OG KLIMA
  9. Alle

Nysgjerrigper
Norges forskningsråd
Stensberggata 26
0131 Oslo
Tel: 22 03 75 55/70 00
Fax: 22 03 70 01
E-post:
nys@forskningsradet.no
Internett:
http://www.nysgjerrigper.no/
http://www.forskningsradet.no/

Redaktør:
Marit Møllhausen 

RSS strøm
Hva er RSS?