Oppdag universet selv!
25. aug 2009 06:00
Forskningsrådet markerer Astronomiåret med støtte til utdeling av gratis teleskop til norske skoler. I går ble det første teleskopet overrakt på Hersleb skole i Oslo!
Galileo Galilei var en vitenskapsmann som levde i Italia for omtrent 400 år siden. Han kikket ut i verdensrommet med teleskopet sitt og oppdaget masse spennende: Krater på Månen, måner rundt Jupiter og flekker på Sola.
Nytt verdensbilde
I dag er ikke dette så sensasjonelt. Nå finner forskere til og med planeter i fjerne galakser. Men på Galileos tid, så betød oppdagelsen at man måtte snu helt om på kunnskapen om hvordan verden og verdensrommet var oppbygd!
Galileoskopet
Galileoskopet er et byggesett av en moderne modell av Galileos teleskop. Sammen med teleskopet får skolene også et aktivitetshefte.
Galileoskopet er et initiativ fra Astronomiåret 2009. Forskningsrådet og Naturfagsenteret støtter prosjektet, og vitensenterne i Norge står for opplæring av lærere og distribusjon av klassesettene.
Galileoskopet
Til jubileet for oppdagelsen er det lagd et teleskop som er nesten like enkelt som det Galileo brukte. Det har fått navnet "Galileoskopet" og nå kan du også prøve hvordan dette virker. Forskningsrådet har nemlig gitt støtte til at alle skoler kan bestille et sett med Galileoskoper helt gratis.
Forskning er gøy - og viktig!
Gjennom Nysgjerrigper forteller Forskningsrådet barn og unge at forskning og vitenskap er viktig. Forskning fører til ny og stadig bedre kunnskap. Jo mer vi vet, desto bedre kan vi ta vare på alt vi bryr oss om.
Galileoskopene viser enkelt og tydelig hvordan ny, viktig kunnskap ble funnet gjennom forskning. Prøv selv!
Sist endret: 25.08.2009