2 + 2 = 4 … også for aper
09. feb 2009 07:00
Makakeaper viser talent for å forstå symbolbasert matematikk. De er både kjappe til å regne og flinke til å regne riktig. Her er typen langhalet makake, en utryddingstruet art som lever i India. FOTO: 1-IMAGES.NO
Å forstå matematikk ved hjelp av symboler er et talent mennesket har. Men nå viser aper talentene sine på området. Apene er både kjappe og smarte!
Forskere ved Duke-universitetet i USA ønsket å trene aper i enkel addering. Apene er av arten makake. De ble plassert foran en dataskjerm som det går an å trykke på. På første skjermbilde fikk apene se et lite antall prikker. Neste skjermbilde viste et annet antall prikker. Og på det tredje skjermbildet fikk apene se to bokser - den ene med like mange prikker som summen av de to første skjermbildene, den andre med feil antall prikker. Apene skåret 76 prosent riktige svar i testen.
Like kjappe
Den samme testen ble gitt til universitetselever. 94 prosent av elevene hadde riktige svar, men de var ikke kjappere til å svare. Både aper og mennesker brukte i gjennomsnitt ett sekund til å svare. De gangene boksene i det siste skjermbildet viste nesten samme tall - for eksempel 11 og 12 - var ape og menneske omtrent på samme nivå i å svare riktig eller galt.
Samme forståelse
De to siste oppdagelsene - kjappe svar og lik feilprosent ved nesten like tall - tolker forskerne som at ape og menneske har samme forståelse for matematikk, selv om menneskets utvikling har kommet mye lenger.
Uten trening
Nå vil forskerne utføre nye forsøk med apene. Denne gangen skal ikke apene trenes opp på forhånd. Målet er å finne ut mer om apenes naturlige forståelse for matematikk.
Publisert i Nysgjerrigper nr. 4-08
Sist endret: 09.02.2009