- Uææ! Hjernefrys!

04. aug 2008 06:00

Gutt spiser is (Ingressbilde)

Sekunder etter at du har tygd i deg en kjempebit av isen, får du plutselig vondt langt inne i hodet. Sjetteklassingene ved Buggeland skole har forsket på hvorfor det skjer.

Da 6. trinn ved Buggeland skole i Rogaland skulle pønske ut et forskningsprosjekt til Årets Nysgjerrigper 2008, tok de utgangspunkt i noe mange opplever i sommervarmen: En kortvarig, men intens hodepine etter at du har spist eller drukket noe kaldt. Det føles nesten som hjernen fryser. Derfor er det også mange som kaller hodepinen for "hjernefrys". Men er det virkelig slik at hjernen fryser?

Forskning som smaker

Klassen fant ut at spørsmålet om hvorfor vi får hjernefrys kunne løses ved hjelp av eksperimenter med kald drikke, siden det var det de fleste hadde fått hjernefrys av. Hva kunne da passe bedre enn store mengder velsmakende, iskald smoothie?

Rogalendingene fikk penger fra Nysgjerrigperfondet til innkjøp av ingredienser, og gikk i gang med forskningen: Får man mer hjernefrys jo tykkere og kaldere smoothien er? Har det noe å si om man er varm når man drikker den, eller at man drikker med sugerør?

Mange ubesvarte spørsmål

Smoothie - fruktdrikk (Hovedtekstbilde)Hvem har sagt at forskning må tørr og kjedelig? Klar, ferdig, slurp!
Foto: Shutterstock
Sjetteklassingene hadde flere hypoteser som eksperimentene ikke ga fullgode svar på. Men de kunne slå fast at jo kaldere en drikk er, desto mer hjernefrys får man.

Forklaringen fant de på Internett: Fra munnen går det noen fine nervetråder videre opp i hodet, som gjør at vi opplever kulden som hodepine. Derfor kan det også hjelpe å ta tungen opp i ganen, kunne elevene lese.

Dette testet elevene ut, men uten resultat. Til tross for grundige eksperimenter og noen sikre svar, viser altså forskningsrapporten fra Buggelandselevene at det ennå er mye vi ikke vet om hjernefrys.

Heldigvis. For det betyr jo at vi kan fortsette å forske med is og smoothie så mye vi bare orker!

Elevene fra Buggeland skole kom til finalen i Årets Nysgjerrigper 2008 med prosjektet "Hvorfor får vi hjernefrys?".

Les mer om prosjektet her.

Sist endret: 04.08.2008

  1. KULTUR OG HISTORIE
  2. KROPP OG HELSE
  3. SPRÅK OG TALL
  4. VERDENSROMMET
  5. HAV OG VANN
  6. DYR OG NATUR
  7. TEKNOLOGI
  8. MILJØ OG KLIMA
  9. Alle

Nysgjerrigper
Norges forskningsråd
Stensberggata 26
0131 Oslo
Tel: 22 03 75 55/70 00
Fax: 22 03 70 01
E-post:
nys@forskningsradet.no
Internett:
http://www.nysgjerrigper.no/
http://www.forskningsradet.no/

Redaktør:
Marit Møllhausen 

RSS strøm
Hva er RSS?