Betatt av sola

10. okt 2008 05:00

Pål Brekke (Ingressbilde)

Pål Brekke løp ikke rundt og tittet på stjernene da han var barn. Men som voksen ble han betatt av en av de aller største av dem – nemlig sola.

Selv om faren hans var astronom, var ikke Pål så interessert i verdensrommet. Men han var interessert i realfag. Og da han begynte å studere ved universitetet, fikk han en jobb med å gjøre bilder fra verdensrommet digitale. Da kom interessen.

Flotte bilder

Som voksen ble Pål nestleder for historiens største solstudier noensinne, nemlig SOHO-prosjektet, som skulle studere sola. Han og andre norske forskere var med på å lage avanserte bildebehandlingsprogrammer som kunne ta imot og studere alle de flotte bildene denne satellitten sendte ned til bakken.

I flere år satt Pål i NASA, der kontrollsenteret til satellitten ligger, og fulgte med på det som skjedde på sola.

– Det var så spennende! sier han. - For første gang så vi hvor mye aktivitet det er på sola, vi så hvordan solflekker dannes under overflaten, og vi kunne varsle solstormer.

Mange hemmeligheter

Rød sol (Hovedtekstbilde)Selv om vi vet mye mer om sola nå, har den fortsatt mange hemmeligheter – 4,6 milliarder år etter at den begynte å skinne. Hvorfor varierer den i styrke? Hvilke sammenhenger er det mellom solaktivitet og klima på jorda?

– Mye tyder på at det har vært mer aktivitet på sola de siste 70 årene enn i de 800 foregående årene, forteller Pål. Nå tror han og mange andre solforskere at solas aktivitet er i ferd med å flate ut eller avta.

– Dersom sola har bidratt vesentlig til de observerte klimaendringene, kan det faktisk innebære at temperaturen på jorda blir litt lavere i løpet av en 50-årsperiode, og virke i motsatt retning av de menneskeskapte klimaendringene, sier han.

 

 

Publisert i Nysgjerrigper 3-08

Sist endret: 10.10.2008

  1. KULTUR OG HISTORIE
  2. KROPP OG HELSE
  3. SPRÅK OG TALL
  4. VERDENSROMMET
  5. HAV OG VANN
  6. DYR OG NATUR
  7. TEKNOLOGI
  8. MILJØ OG KLIMA
  9. Alle

Nysgjerrigper
Norges forskningsråd
Stensberggata 26
0131 Oslo
Tel: 22 03 75 55/70 00
Fax: 22 03 70 01
E-post:
nys@forskningsradet.no
Internett:
http://www.nysgjerrigper.no/
http://www.forskningsradet.no/

Redaktør:
Knut van der Wel 

RSS strøm
Hva er RSS?