Klinkekul oppfinnermesse

30. apr 2008 06:00

Oppfinnermessa, logo

Den årlige Oppfinner-, teknologi- og designmessa i Grue blir den "kuleste" på mange år, lover oppfinnergeneral Einar Korbøl. Han venter rekordbesøk til messa og knivskarp konkurranse om å ha den beste klinkekulebanen.

Så mange som 1000 skoleelever er ventet til Grue i løpet av de kommende to dager, 17. og 18. april 2008. Med på lasset har de sine siste oppfinnelser, som nå skal vises frem og vurderes av en jury.

På forhånd har de fått velge mellom syv forskjellige oppgaver. Mange har jobbet med oppfinnelsene sine i månedsvis.

Bli best på bane

- Av årets oppgaver tror vi klinkekulebanen blir den mest populære, forteller Einar Korbøl. Han er ressurslærer for Nysgjerrigper, og arrangerer Oppfinnermessa for åttende gang.

- Oppgaven er å få en klinkekule til å trille lengst mulig og passere flest mulig hinder underveis. Banen må bygges på 60x60 cm, så her gjelder det å utnytte høyden, sier Einar.

Einar Korbøl, ressurslærer Nysgjerrigper- Nøkkelen til en god oppfinnelse er å tenke nytt om noe gammelt, mener oppfinnergeneral Einar Korbøl.

Tenk nytt!

Å finne opp noe handler ofte om å tenke nytt om design og teknologi, ikke nødvendigvis å klekke ut noe helt nytt.

- Det gjelder å være litt gal og kreativ. Du må greie å tenke utradisjonelt, slik at du ser ting på en annen måte enn alle andre, er tipset fra oppfinnergeneralen i Grue.

Nysgjerrigper for oppfinnere

Er du innom messa, vil du også kunne slappe av med litt godt lesestoff mellom slagene. Et stort utvalg av Nysgjerrigperblader er nemlig på plass i Grue. Kanskje du finner inspirasjon til noen nye oppfinnelser?

Les mer om Oppfinnermessa på hjemmesidene deres!

Sist endret: 30.04.2008

  1. KULTUR OG HISTORIE
  2. KROPP OG HELSE
  3. SPRÅK OG TALL
  4. VERDENSROMMET
  5. HAV OG VANN
  6. DYR OG NATUR
  7. TEKNOLOGI
  8. MILJØ OG KLIMA
  9. Alle

Nysgjerrigper
Norges forskningsråd
Stensberggata 26
0131 Oslo
Tel: 22 03 75 55/70 00
Fax: 22 03 70 01
E-post:
nys@forskningsradet.no
Internett:
http://www.nysgjerrigper.no/
http://www.forskningsradet.no/

Redaktør:
Kate A. Furøy

RSS strøm
Hva er RSS?