Hvorfor løper hunder etter pinnen når vi kaster den?
13. jun 2005 23:00
Forskning på hunder tok 4. klasse ved Torkelsmyra skole helt til 3. plass i Årets Nysgjerrigper.
Av 4. klasse ved Torkelsmyra skole i Kristiansand kommune. Vinner av 3. pris på småskoletrinnet og 5000 kroner i Årets Nysgjerrigper 2005.
Dette lurer jeg på!
Før høstferien får elevene i lekse å tenke på noe de lurer på. Etter ferien kommer elevene med 47 idéforslag til problemstilling. Det er likevel enkelt å bli enige om at de vil forske på hvorfor hunder løper etter en pinnen når vi kaster den.
Hvorfor er det slik?
Alle elevene skriver forslag til forklaring til svar på problemstillingen. Blant forslagene er at hunden vil leke, er glad, vil løpe, tror det er en katt eller et kjøttbein osv. De deler inn forslagene i kategoriene: Leke, lukt, mat, tygge, intelligens, jakt, løpe, belønning, lydighet. De fleste tror lek er den mest sannsynlige hypotesen.
Legg en plan for undersøkelsen!
Elevene lager skisser av jobbene som må utføres og fordeler oppgavene seg imellom. Et viktig redskap blir et ark med spørsmål til hundeeiere. De minner seg selv på at de må huske å presentere seg og takke for hjelpen når de skal ut på hundejakt. Hundens navn skal også være med i skjemaene. Elevene bruker rollespill for å øve seg på situasjoner som kan oppstå i møte med hunder og hundeeier.
De vil dessuten kontakte Sørlandets Brukshundklubb og en veterinær.
Ut for å hente opplysninger!
Undersøkelsene går så det suser – og raskt har de skaffet informasjon om 100 hunder. Tallet gjør det enklere når de skal lage oversikt og diagrammer og ikke minst for å lære om prosent.
Gjennom kontakten med hundeklubben får de høre om hunders adferd og blir spesielt kjent med tre ulike hunderaser. De blir overrasket over hvor forskjellig lynne rasene har. Dessuten gjør de et forsøk der de gjemmer eller holder ulike gjenstander på ulike steder når hundene slippes løs.
De tegner og tar bilder underveis, og får også se videoen ”101 dalmatinere” i løpet av prosjektperioden.
Dette har jeg funnet ut!
Læreren er flink til å la elevene gjøre sine egne refleksjoner underveis. Det er så utrolig mye vi ikke vet! Undersøkelsene viser at det i stor grad er lek som gjør at hunden løper etter pinnen. Deretter er det mat, instinkt og jakt – litt avhengig av hvilken type hund.
Fortell til andre!
Elevene holder en utstilling på skolen, og skriver orientering til pressen. TV Sørlandet melder interesse, noe som blir til et fint innslag på TV. De lager også en powerpoint-presentasjon som vises for foreldrene.
Om prosjektet skriver juryen: ”Juryen er imponert over alt arbeidet dere har gjort, spesielt at dere gjennomførte intervjuer med 100 hundeeiere. Vi synes også dere har gjort en meget god innsats når dere fordelte svarene inn i ulike kategorier. Dessuten er rapporten ryddig presentert og godt skrevet, og dere forteller om resultatene til andre.”
Se hele prosjektet som pdf-fil.
For å laste ned pdf-filer på nysgjerrigper.no trenger du Adobe Acrobat Reader.
Sist endret: 13.06.2005