Edderkopp-fakta
21. aug 2004 23:00
Edderkopper finnes overalt: i skog og mark, ørken, sjøer, ved kyst og innland, og til og med under jorda. Det finnes edderkopper oppe i det snødekte Himalaya, som er verdens høyeste fjell.
Her ser du hodet til en grønn Lynx-edderkopp. ALLE FOTO: SPL/GV-PRESS
- Edderkoppen er et leddyr av ordenen Aranea, som har hode sammenvokst med brystet, og bakkroppen atskilt fra forkroppen med en dyp innsnevring.
- Vi kjenner i dag omtrent 34 000 arter – fra de knøttsmå til store, hårete beist på størrelse med en tallerken.
- Edderkoppen har ikke skjelett, men et ytre panser som edderkoppen skifter flere ganger hvert år.
- De fleste edderkopper har et kort liv. Mange arter lever bare 1–2 sesonger. Lengst lever tarantellene, som kan bli inntil 25 år gamle.
- De ivrigste spinnerne bruker en knapp halvtime til å lage et nett der trådene krysser hverandre 1500 ganger.
- Nettet til edderkoppen består av både klebrig og ikke-klebrig silketråd. Den konstruerer nettet sitt etter et fast mønster.
- Svart enke regnes som en av verdens giftigste edderkopper. Giften hennes er 15 ganger så kraftig som klapperslangegift.
Publisert i Nysgjerrigper nr 3/04
Sist endret: 21.08.2004